Montáž nerezových třísložkových komínů

 

Kromě zdění klasických komínů provádíme i montáž nerezových třísložkových komínů a to jak venkovních, tak vnitřních. Montáž nerezového komína je často jediný možný způsob, jak dodatečně realizovat komín v objektu, který komínem vybaven nebyl. Výhodou nerezových komínů je i jejich menší prostorová náročnost než u zděných komínů, obzvlášť, pokud jsou provedeny přímo nad kamny či krbem, jako tzv. svislý kouřovod.

 

Montáž komínůVlastní smontování nerezových komínů je vlastně jednoduchá záležitost, protože nerezový třísložkový komín je v podstatě "blbovzdorná" skládačka - stačí sesadit díly a stáhnout spony. Úskalí jsou skryta jinde. Nerezový komín je potřeba dobře navrhnout, promyslet jeho trasu, správně zvolit kotvící body, jejich počet i polohu. Díly nelze prostě nějak zaříznout, obrousit, spojit v místě kotvení atd. Výhoda jednoduché skládačky z několika dílů se v tuto chvíli obrací proti montážníkovi - musí mít na stavbě z dostupného sortimentu vybrané a připravené ty správné díly, protože už je není možno nějak upravovat. Chyba v přípravě tedy může celou montáž přerušit, dokud nedorazí chybějící díl. Je nutné i posoudit pevnost ukotvení dle materiálu, na který je komín přichycen. Způsob ukotvení je třeba upravit i třeba s ohledem na zateplovací systém, pokud je na vnější stěně, kudy komín vede, použit. Následně je třeba provést ukotvení s maximální přesností, aby namontovaný komín byl svisle a v jedné linii.  Toto je první předpoklad úspěšné montáže - dostatečně únosné a přesně umístěné ukotvení. 

 Druhý předpoklad úspěšné montáže je zdánlivě jednoduchý - nepoškodit díly!  Obzvlášť pokud tvoří vnější plášť leštěný nerez, nebo třeba černý komaxit, tak každé poškození, poškrábání, promáčknutí či znečištění je výrazná a neodstranitelná vada na kráse. A k poškození stačí opravdu málo - třeba neopatrné opření, položení či posunutí dílu někde po lešení.

 Třetím předpokladem  pro provedení kvalitního montovaného komínu  je dodržení všech technických požadavků na bezpečnost.  Nerezové třísložkové komíny mají proti zděným komínům většinou náročnější požadavky na odstupové vzdálenosti od hořlavých materiálů nebo daleko větší požadavky na tepelnou izolaci komínových prostupů. A co je ještě důležitější - nedodržení těchto požadavků při montáži je daleko nebezpečnější, než při nějaké chybě při stavbě zděného komínu. Je to dáno tím, že prostup tepla v lehkém nerezovém třísložkovém komínu je prostě vyšší, než v masivní konstrukci komínu zděného.

Toto je asi tři hlavní důvody, proč by měla být i montáž třísložkového nerezového komína svěřena odborné firmě, která s ní má zkušenosti. Navzdory tomu, že třísložkový nerezový komín je zdánlivě jednoduchá skládačka. Je prostě nutné komín správně navrhnout, bezpečně a přesně ukotvit a vždy striktně dodržet konkrétní požadavky výrobce daného komínového systému na bezpečnostní odstupy, na provedení průchodů stavebními konstrukcemi a na vše, co má vliv na požární bezpečnost komína. Samozřejmě, že na třísložkový nerezový komín, který namontujeme, zajistíme i revizní zprávu. Takže si můžete být jistí, že montáž od nás je zcela bezpečná.