Krb s betonovou stěrkou

 

V novostavbě nízkoenergetického rodinného domu s rekuperací jsme realizovali velmi zajímavý rohový krb s nikou. Nevšední vzhled mu dodala atraktivní povrchová úprava dekorativní kreativní omítkou v desénu betonové stěrky. Osazena byla rohová krbová vložka s horním výsuvem dvířek ROMOTOP HEAT L 3G L 50.51.40.21 o výkonu 6,5 kW (3,3-8,4 kW). Jednalo se o kompletní dodávku, tedy i se stavbou klasického zděného komínu s šamotovými komínovými vložkami a instalací parotěsného prostupu komínu skrz plochou střechu s PIR izolací a povlakovou střešní krytinou z fólie PVC a včetně instalace přívodu spalovacího vzduchu CPV. Jelikož se jedná o nízkoenergetický RD a výkon krbové vložky je poměrně veliký, byl instalován i akumulační box o váze 220 kg. Více informací o této realizaci je pod fotogalerií.

Realizace tohoto krbu začala již ve fázi hrubé stavby, kdy jsme postavili klasický zděný komín s šamotovými komínovými vložkami o průměru komínového průduchu 160 mm. Komín byl osazen šikmým sopouchem. Krb je v obývacím pokoji, nad nímž je situována terasa s přístupem z horního patra. Přiznané trámy v obývacím pokoji jsou nosné trámy stropu, na nich je shora dřevěný záklop, tepelná izolace z PIR panelů kašírovaných hliníkovou fólií, geotextilie a PVC povlaková krytina. Na komín bylo proto nutné osadit parotěsný, požárně bezpečný komínový prostup. Komínový prostup je z pěnoskla 100 mm, o výšce tepelné izolace.

Po dokončení hrubé stavby, jakmile byla osazena okna, jsme mohli začít se stavbou krbu. Během výstavby RD došlo k změně - bylo rozhodnuto o instalaci systému řízeného větrání s rekuperací. Původně osazená komínová mřížka pro přívod vzduchu do systému zadního odvětrání komína proto byla zaslepená a systém zadního odvětrání komína byl propojený na přívod spalovacího vzduchu CPV. Toto propojení bylo provedeno v krbovém soklu. Krbový sokl byl tentokrát nezvykle vysoký - cca 55 cm. V podlaze byla totiž umístěna podlahová izolace o nadstandardní tloušce 240 mm. Po dokončení čisté podlahy se krbová vložka dostala do optimální výšky. Před krbem je čistá podlaha o 1 cm snížená, aby byl prostor pro nalepení dlažby -  to umožní hladký přechod na podlahovou krytinu v obývacím pokoji. Nehořlavá plocha před krbem je důležitý bezpečnostní prvek!CPV je veden v podlahové izolaci plochým kanálem. Přechodka ze soklu je 4 cm nad hrubou podlahou, neboť kanál přechází nad vodovodními rozvody. Nad přívodním kanálem je zase rozvedené kulaté potrubí řízeného větrání. Přívod CPV na fasádě je připravený na zateplení ETICS z 240 mm polystyrénu. Horní trubka pro nasávání vzduchu bude osazená mřížkou, spodní trubka je bezpečnostní odvod případného kondenzátu ze vzduchotechnického kanálu a bude schována pod upraveným terénem.

Krbová obestavba je z izolačních krbových desek Thermax. Stavba krbu začíná nalepením izolačních desek na bok komína a nalepením distančních pásků na stěnu za komínem. Pouze takto provedená krbová obestavba s odvětrávanou mezerou odpovídá požadavkům technické normy. Stěny byly před nalepením desek napenetrovány. Za krbovou vložku byl osazen na míru vyrobený akumulační box o váze 220 kg. Během výstavby krbu došlu k změně plánu - investor projevil přání mít krb s nikou. Boky krbové niky jsou z krbových desek Silapor. Tento materiál je pevný a odolný, takže nika něco vydrží. Do niky jsme instalovali závitové kotvy pro osazení podpor na poličky. Kovové poličky jsou zhotovené na zakázku. Krb je osazený černými rohovými krbovými mřížkami od firmy KARL. Nika je výškově zarovnána s krbovými mřížkami. Spodní mřížka je vyjímatelná a umožňuje tak úklid pod krbovou vložkou. Úklid usnadňuje i dlažba nalepená na soklu. Na krb byly osazeny rohové kovové profily a natažená kamnářská omítka s perlinkou. Tím byla hrubá stavba krbu dokončená.

Finále na této krbové obestavbě byla aplikace dekorativní omítky ve vzhledu betonové stěrky. Stěrka se nanáší ve dvou vrstvách, následuje přebroušení, patinování a 2x uzavírací nátěr. Hotový krb působí dojmem masivního betonového monolitu. Vůbec neplatí, že šedá je nudná a studená. Naopak, přírodní půvab přiznaných stropních trámů a elegantní strohost betonu tvoří harmonický celek, kterému dodá dynamiku záře plamenů v krbu.