Teplovodní krb s nerezovým komínem

 

Krbová vložka ROMOTOP DYNAMIC WB 2G 66.50.01P s teplovodním výměníkem a zadním přikládáním slouží jako hlavní zdroj vytápění novostavby rodinného domu. Přikládání je zezadu z technické místnosti a krb je orientován šikmo přes roh do obývacího pokoje. Komín je třísložkový nerezový o průměru 180 mm - technicky se jedná o tzv. svislý kouřovod s funkcí komína. Zatím naše nejsložitější realizace z hlediska prostorového uspořádání. Najít polohu krbu v omezeném prostoru stavebního otvoru, kdy by nekolidoval prostor na otevření dvířek v poměrně malé technické místnosti, prostup komína krovem, prostor na napojení potrubí ústředního topení a bylo dosaženo investorem požadovaného natočení krbu do obývacího pokoje znamenalo celodenní posunování krbu a proměřování a proměřování... Nakonec jsme ale tu jedinou možnou správnou pozici objevili - i když se tentokrát hrálo o milimetry! Další doplňující informace o této realizaci, pokud Vás zajímají, jsou pod fotogalerií..

Tentokrát, než jsme vůbec mohli začít s instalací krbové vložky, tak jsme začali bouracími pracemi. Bylo totiž nutné rozšířit stavební otvor mezi technickou místností a obývacím pokojem a ubourat kus betonového překladu, který zasahoval do otvoru. Krbovou vložku jsme pak museli v potřebném umístění vyzvednout pomocí dvou řetězových kladkostrojů a pod ní jsme na hrubou podlahu vyzdili sokl z pórobetonu. Na sokl jsme shora nalepili dlažbu. Krbová vložka není v technické místnosti obestavěná a proto je nutné, aby byl pod krbovou vložkou umožněný bezproblémový úklid - což dlažba umožňuje. Celou dobu se krbová vložka houpala ve vzduchu. Až pak jsme mohli krbovou vložku spustit pomocí kladkostrojů zpět na místo. Jiné řešení nebylo, protože na místě byly tak stísněné poměry, že bychom neměli krbovou vložku jak jinak do výšky na sokl vyzvednout a posunout - prostě jsme se kolem ní nemohli nijak postavit, čapnout a zvednout, jak to jindy děláme...

Přívod spalovacího vzduchu byl veden plochým kanálem 90x220 mm na hrubé podlaze pod podlahovým polystyrenem napříč obývacím pokojem ven na fasádu. Tato krbová vložka umožňuje přívod CPV nejen zezadu, ale i z boku - což bylo z prostorových důvodů nejlepší řešení. Jelikož krbová vložka není zezadu obezděna, provedli jsme vlastní napojení spalovacího vzduchu do krbové vložky pevnými vzduchotechnickými koleny pr. 150 mm z pozinkovaného plechu. Při použití husího krku by totiž hrozilo jeho proražení, jelikož by nebyl nijak chráněn. Detail sestavy kolen a přechodky na plochý kanál je ve fotogalerii. Zaměření, zaříznutí,natočení kolen a jejich snýtování byla piplavá práce, aby přívod vzduchu směřoval tam, kam bylo třeba.

Vzhledem k minimálnímu prostoru kolem krbové vložky jsme krbovou obestavbu z vermikulitových desek Thermax provedli na volném place a teprve celou kompletní obestavbu jsme přesunuli na její místo a následně ji zazdili do stavebního otvoru. Po zazdění obestavby nastoupili omítkáři.

Dodávka byla kompletní, včetně nerezového třísložkového komínu. V montáži komínu jsme pokračovali až po dokončení omítek a sádrokartonových stropů. Spodní ukotvení komína je na konzoli, přivařené k ocelovému nosnému průvlaku. Na parotěsnou fólii v sádrokartonovém podhledu jsme instalovali parotěsný komínový prostup z pěnoskla s nerezovou chráničkou, která zajistila jak bezpečný odstup nerezového komína od dřevěné podlahy na půdě, tak odvětrání tepla prostupujícího z nerezového komína, aby se nehromadilo v 40 cm tepelné izolace, která bude ve stropě.