Jak a čím zpracovat nakoupené palivové dřevo?

 

Jestliže nakoupíte palivové dřevo, jehož jednotlivé kusy mají větší rozměr než můžete rovnou přiložit do krbu či krbových kamen, je nutné jej zpracovat – nakrátit a naštípat. Zpracování palivového dřeva je potřeba provést pokud možno okamžitě po jeho nákupu.

 

Jednak se vlhké dřevo daleko snáze zpracovává a následně – zpracované palivové dřevo pak daleko rychleji vysychá. Některé druhy, především tvrdého listnatého dřeva (například jilm, akát, javor a habr, které bývají často v palivovém dřevu těženém z náletových porostů), je po vysušení téměř nemožné zpracovat – jak štípat, tak i řezat – pozor na to! Jiné listnaté dřeviny, např. lípa, topol, buk a bříza, zase, pokud nejsou rychle naštípány a usušeny, začnou ve vlhku pouchnout – tedy po zapaření podlehnou suché hnilobě.

Jaké je potřeba vybavení k zpracování palivového dřeva? Určitě cirkulárku – tedy kotoučovou pilu na palivové dřevo s kolébkou a nejspíš i štípačku. Cirkulárku i štípačku si dnes lze snadno zapůjčit v půjčovně nářadí a není pak problém za víkend zpracovat několik kubíků palivového dřeva – více než dost na celou topnou sezónu v krbových kamnech či krbu. Štípačku doporučujeme takovou, která zvládne polena o délce až 110-115 cm. I když koupíte palivo o délce 1 metr, tak určitě se v něm najde pár kusů o něco delších a pokud máte štípačku, co zvládne jen 102 nebo 105 cm, bude to pěkný oprus, to nám věřte. Cirkulárku pak s dostatečným prořezem, tedy s pilovým kotoučem 600 mm a s výkonem 4-5 kW – ta zvládne prořez přes 200 mm - menší pilu nedoporučujeme. Předpokládáte-li, že dřevo budete zpracovávat častěji, i tak není nutné investovat rovnou do vlastní cirkulárky – navíc ta zabere hodně skladovacího místa, ale vyplatí se mít vlastní pilový kotouč, v rozměru který lze osadit na zapůjčenou pilu. Stačí pak mít možnost někde si zapůjčit stále stejný typ pily. U vlastního kotouče si totiž snadno pohlídáte jeho dostatečné naostření a rozvedení zubů, protože práce s ostrým pilovým kotoučem je o něčem úplně jiném, než s tupým na zapůjčené pile. U pilového kotouče jsou důležité dva rozměry – jeho průměr – pro pilu na palivové dřevo nejběžněji 600 mm a upínací průměr (středový otvor) – nejčastěji 30 mm. Provedení kotouče, tedy jeho typ, zvolte takové, aby byl vhodný na příčné řezání palivového dřeva – jedná se o šířku kotouče, jeho materiál, tvar a počet zubů. Vhodný je například pilový kotouč českého výrobce Pilana 600x3,5x30 5310 56KV25 v ceně cca 2.000,- Kč. Na palivové dřevo je vhodný obyčejný ocelový kotouč, který jde snadno rozvést a přebrousit – v palivovém dřevu bývají tvrdé nečistoty, jak je třeba smýkáno po zemi při přibližování v lese, takže kotouč dosti trpí. Proto není vhodný kotouč s SK plátky. Při zapůjčení cirkulárky (nebo při prvním oživení vlastní) je třeba dát pozor ještě na čtyři drobnosti, které souvisejí s elektřinou:

1) Dostatečně výkonná pila bude na 3-fázový proud (400V, nebo též motorový), takže je třeba disponovat připojením na 400V a potřebným prodlužovacím kabelem.

2) Třífázový proud pořadím fází určuje směr otáčení pily. Pokud máte zapojení fází opačné, než na pile (Murphyho zákony říkají, že tomu tak určitě bude :-) ), tak se zajišťovací matka pilového kotouče uvolní! První zapojení pily proto proveďte krátce, bez kotouče, přírub a zajišťovací matky a ověřte si směr otáčení. V případě, že nevyhovuje, je třeba 2 fáze prohodit – ideální je disponovat prodlužovacím kabelem osazeným vidlicí se změnou fáze (někdy bývá vidlice se změnou fáze osazená na pile z půjčovny – ověřte si to).

3) Je potřeba mít shodnou zásuvkovou vidlici na prodlužovacím kabelu (nebo mít redukci), jako je zástrčková vidlice na pile. 3-fázové rozvody dnes běžně používají 4 typy vidlic – 16A (malá) a 32A (velká) v 4 (starém) a 5ti-kolíkovém provedení (nový typ dle dnes platných norem). Pila půjčená z půjčovny bude mít nejspíše vidlici 16 či 32A/5ti-kolík, ale ověřte si to včas.

4) Elektromotor pily mívá velký rozběhový proud, proto potřebujete nejen jistič o dostatečném jmenovitém proudu (min. 16A), ale i se správnou vypínací charakteristikou (tzv. motorovou, čili C či D - označení jm. proudu i vypínací charakteristiky je uvedeno na jističi). Tip na nouzové řešení: Pokud rozběhový proud jistič neudrží (jistič s charakteristikou B – pozor, jistič s charakteristikou B může být i hlavní jistič! – takže pak třeba nevypadne jistič motorové zásuvky 16A C, ale rovnou hlavní jistič 25A B), je řešením použít delší (20-40 m) volně ROZVINUTÝ (tedy ne stočený v klubku či na bubnu!) prodlužovací kabel ;-) - funguje to.

V případě že máte kulatinu delší než 1 metr, tak budete potřebovat i řetězovou motorovou pilu, případně řetězovou elektrickou pilu. Motorovku Vám ale nejspíš nikdo nepůjčí, zde bude potřeba nejspíš zainvestovat do vlastní. Zvolte dostatečně výkonný model s délkou lišty dle průměru zpracovávaného dřeva. Počítejte ovšem s tím, že s výkonem pily bohužel roste i její váha! Doporučit lze i štípací ocelový klín (ty raději i dva, pokud se jeden někde zaklesne, tak ho druhým lze vyprostit) a paličku k jeho zatloukání (klín nikdy nezatloukejte čepcem sekery – zničíte ji!). Pro možnost ručního štípání je vhodné mít i štípací špalek a sekeru či kalač. Kalač, též štípací kladivo, je robustní a těžká sekera, se vzhledem palice, s ostřím s tupým úhlem, které se nezaklesne v štípaném dřevu.

A v neposlední řadě – NEZAPOMEŇTE na ochranné pracovní pomůcky! Minimem jsou bytelné kožené pracovní rukavice, sluchátka na uši, ještě lépe kombinovaná se špunty do uší, uzavřené ochranné brýle a pevné vysoké pracovní boty s ocelovou špičkou a s ochranou kotníku, v případě práce s motorovkou i s ochranou proti proříznutí, případně i rukavice a kalhoty s ochranou proti proříznutí. Frekvence řezající cirkulárky dokáže spolehlivě zničit sluchové buňky zachycující vysoké frekvence – budete pak hluší na vysoké tóny jak ta řezaná polena a zůstane Vám jen setrvalý pískot v uších…tím si můžete být jisti. A ne nadarmo se jeden z hororů jmenuje Texaský masakr motorovou pilou, takže o devastujícím charakteru poranění od kotoučové či řetězové pily není třeba se rozepisovat.

Palivové dřevo se většinou prodává v metrových, dvoumetrových, případně i delších kusech. Delší kusy než jeden metr je třeba nejprve nakrátit na metrová polena řetězovou pilou. Ty je potřeba rozřezat, nejsnáze cirkulárkou, na délku, která Vám půjde přikládat do Vašeho krbu či krbových kamen – takže záleží na rozměru dvířek a topeniště vašeho konkrétního typu. Jako universální délku polínek lze ale pro většinu krbů doporučit 33 cm, tedy z metrového polena řezat 3 díly. Do velkých krbových vložek či kotlů lze použít i délku půl metru, tedy poleno řezat na půl, naopak do úplně nejmenších krbových vložek, či malých krbových kamen je vhodnější délka 25 cm, takže poleno čtvrtit. Neřežte nějaké své speciální míry, držte se měr 1/4, 1/3 či 1/2 metru. Je vhodné si na kolébku cirkulárky připevnit nějakou měrku, byť i provizorně přidrátovat nějakou laťku, aby jste dodrželi stále stejnou délku řezaných kusů. Od oka neudržíte správnou míru. Jestliže řezané poleno je o něco kratší, než ostatní (třeba jen 90 cm místo metr), řízněte všechna polínka z polena o něco kratší (3-4 cm) – dřevo se vám bude lépe skládat do hranice než když v něm jsou zamíchány výrazně kratší kusy. Je-li ale poleno delší, nikdy z něj neřežte delší polínka, ale udělejte o jeden řez více. Jestli budete palivo nejprve řezat a pak štípat, nebo nejprve štípat a pak řezat záleží na tom, jaké máte vybavení na zpracování dřeva, tedy jaký prořez má Vaše pila a jaký průměr má nakoupené palivové dřevo. Velké průměry metrové kulatiny bývá ale snazší, nebo i jedině možné, nejprve štípnout výkonnou štípačkou, pak rozřezat cirkulárkou a případně ještě doštípat dle potřeby malou štípačkou či ručně. I tenké kulánky je potřeba vždy štípnout nejméně napůl, větší kulány je potřeba naštípat tak, aby žádná hrana polínka neměla více než cca 8-10 cm. Je to nejen kvůli tomu, aby dřevo co nejsnáze vyschlo, ale i kvůli tomu, že do klasické krbové vložky či krbových kamen by neměla být přikládána polínka o váze větší než cca 1-2 kg, což odpovídá hraně polínka do 10 cm. Pouze do kamnových vložek, pecí či zplyňovacích kotlů se dají přikládat i polena větší, případně neštípaná, ta ovšem pak budou vysychat daleko déle, proto doporučujeme dřevo vždy alespoň jednou rozštípnout.

Při vlastní práci je potřeba se řídit návody k obsluze jednotlivých používaných strojů a chovat se zodpovědně k zdraví svému i svého parťáka. Při zpracování palivového dřeva totiž nikdy nebuďte sami – budete potřebovat pomoct při manipulaci s těžkými kusy a není rozumné riskovat, že při případném úrazu zůstanete bez pomoci. Dřevo do řezu cirkulárky posouvejte s citem a plynule, dbejte aby otáčky pily nepoklesly a aby se vám dřevo nevzpříčilo. Mějte pilový kotouč či řetěz ostrý. Řežte na pevné ploše, ideálně s povrchem takovým, který půjde následně zamést a udržujte pořádek při práci. Především pravidelně odklízejte již zpracované dřevo z pracoviště – nechoďte kolem pily přes poházená polínka!!!, nepoškoďte si připojovací kabel a po vypnutí pily vždy vyčkejte, až se nástroj dotočí. Takže – OPATRNĚ, S ROZVAHOU A PRÁCI ZDAR!

vloženo: 4.8.2020, aktualizováno 4.8.2020