Je možné plynovou krbovou vložkou vytápět?

 

Ano, plynová krbová vložka je plnohodnotný zdroj tepla!

 

Vytápění plynovým krbemMaximální topný výkon vložek je do cca 4,5-16 kW, dle typu vložky, takže to není žádné "šidítko" pouze pro okrasu, je to prostě normální, funkční krb, který spaluje plyn místo dřeva. Výhodou je, že plynová krbová vložka je bez problému regulovatelná v širokém rozsahu výkonu a to s okamžitou odezvou. Není problém ji provozovat na méně než 50% výkonu či kdykoliv okamžitě vypnout. Nehrozí proto přetopení prostoru, není třeba řešit akumulaci přebytečného tepla jako u klasických krbových vložek na dřevo. Z tohoto důvodu je nejlepší řešit obestavbu plynové krbové vložky jako klasickou teplovzdušnou obestavbu, případně sálavou obestavbu. Není třeba používat těžké akumulační obestavby, hypokausty, akumulační bloky atd. - to by bylo kontraproduktivní.

Plynové krbové vložky se nevyrábějí v provedení s teplovodním výměníkem, je však možné je využít na teplovzdušné vytápění. Součástí většiny modelů plynových krbových vložek je konvenční opláštění z pozinkovaného plechu s několika otvory pro připojení vzduchotechnického potrubí pro rozvod teplého vzduchu do dalších místností. K rozvodu teplého vzduchu je možné použít jak samotížný systém, pokud by mělo být teplo distribuováno do vyššího podlaží, tak systém s tlačným ventilátorem, pro vytápění dalších místností na témže podlaží.

Plynová krbová vložka není jen jedinečný designový doplněk, který dodá do interiéru živý plamen, ale i plnohodnotný topný zdroj, buď lokální pro vytápění místnosti, kde je instalován, nebo centrální, při provedení rozvodů teplovzdušného vytápění. Při spávném návrhu s tlačným ventilátorem nehrozí ani přepalování vzduchu v opláštění plynové vložky, neboť teploty na povrchu plynové krbové vložky i teplota topného vzduchu jsou daleko nižší, než v případě krbové vložky na dřevo. Díky tomu nedochází k žádným hygienickým problémům s vířením přepáleného pachu, jak tomu může být při teplovzdušném vytápění u klasických krbových vložek na dřevo.