Kolik mě bude stát roční spotřeba zemního plynu?

 

Nebude topení plynem příliš drahé v porovnání s topením dřevem?

 

Náklady na topení dřevem mohou být značně variabilní. Pokud máte vlastní les, tak Vás topné dřevo může stát také jen vlastní pot. Díky kůrovcové kalamitě, která bude ještě několik let řádit, jsou - a ještě nějaký čas budou náklady na palivové dřevo nízké, obzvláště při tzv. samotěžbě. Po odeznění kůrovcové kalamity ale cena palivového dřeva zase vyletí nahoru. Při topení dřevem ale vždy máte ještě další náklady spojené s jeho dopravou, sekáním či řezáním, manipulací a uložením, aby vyschlo. Ve výsledku tak kvalitní suché palivové dřevo připravené vedle krbu ke spálení rozhodně není zadarmo.

A teď spočítejme plyn. Cena zemního plynu by měla být v nejbližších letech stabilní - zásob je dost, zatím potvrzených na 200-250 let - takže do důchodu dobrý :-) a konkurence těžařů na trhu veliká. Je plyn z Ruska, Norska, Alžírska, americký břidlicový... Dnešní cena zemního plynu je cca 15,- Kč/m3, tj. 1,50 Kč/kWh -záleží na smlouvě a dodavateli, bývá i nižší, ale zvolíme vyšší reálnou, ne reklamní cenu. Moderní rodinný dům má měrnou potřebu tepla na vytápění řekněme 8 kWh - to je bráno při nějaké normové vnější minimální teplotě, dle teplotní oblasti třeba při - 15 st. C. Při zimách, jako bývají poslední léta, kdy jen málokdy je i v noci mráz víc jak -5 až - 10 st. C, je tedy spotřeba celého domu na vytápění kolem 4 kWh. Neřešíme žádné teplotní zisky, nekomplikujeme výpočet, ať je klidně výsledné číslo vyšší... Když budete v obýváku topit výkonem 2 kW, věřte, že to bude až až. Pokud si večer přitopíte v plynovém krbu na 3-5 hodin - v průměru řekněme 4 hodiny, i kdyby to bylo po celou topnou sezónu - řekněme 180 dní v roce, je to denně za 12,- Kč a za rok za 2.160,- Kč. Když budete mít starší chladnější dům a budete topit 8 hodin denně s výkonem 4 kW, pak by jste protopili maximálně 8.640,- Kč. Nějaké peníze ale zase ušetříte tím, že zbylá spotřeba tepla bude nižší o teplo získané z plynového krbu.

Takže - topení v plynovém krbu v moderním, dobře zaizolovaném domě, i kdyby jste topili každý den v topné sezóně cca 4 hodiny - pro pohodičku, teplíčko a relax u plamenů - Vás vyjde ročně maximálně na 2.500,- Kč. Máte-li pak starší, chladný dům a krb budete muset využívat daleko víc, vyjde to třeba i na 8 tisíc za rok. Ale bez starostí s obstaráváním dřeva, bez úklidu, tepla přesně dle potřeby na lusknutí prstu. To přece není zlé, že?