A co když nemám plynovou přípojku?

 

Nevadí! Krbovou vložku na plyn můžete mít i bez plynové přípojky!

 

Vzali jsme odpověď zkrátka, tak to trochu rozvineme. Plynový krb může spalovat jak zemní plyn z plynovodní přípojky, tak i propan-butan - ten klasický, z plynových bomb. Pouze je nutné použít jiné trysky v hořácích, takže je nutné toto specifikovat při objednávce krbové vložky. Abychom byli přesnější - propan-butan (či též LPG) je dodáván ve dvou variantách - buď směs plynů propanu a butanu, v poměru cca 40:60 až 60:40, dle sezóny a dodavatele, nebo čistý topný plyn propan. Pro použití v krbu je vhodný čistý propan - snáze se uvolňuje z plynové lahve, především při vyšším odběru a při nižších teplotách. Pro odběr z plynové bomby umístěné venku na mrazu je propan-butan hůře použitelný, nic víc v tom není. Každopádně - všichni větší prodejci propan-butanu v plynových lahvích dodávají v těch samých lahvích i čistý propan a cena je proti propan-butanu vyšší o cca 20-25%. S dodávkou topného propanu není problém.

Pro provoz plynové krbové vložky tedy stačí někde venku umístit 33 kg plynovou láhev s topným propanem a provést připojení plynovým potrubím - přes regulátor tlaku - do domu ke krbu. Pro umístění plynové lahve není třeba žádné stavební povolení či ohlášení, jen je třeba dodržet bezpečnostní předpisy. A kolik Vás to bude stát? Cena láhve (příp. vratná záloha) na 33 kg je cca 1-2.000,- Kč, regulátor je záležitost pár stokorun. Náplň 33 kg propanu je, při smlouvě s distributorem, za cca 1.100,- až 1.500,- Kč a je možno si objednat i dopravu až do domu. Plynové láhve je ale možné i sdružit  do svazku 2 až 8 ks, stále bez nějakého jednání s úřady - takže můžete mít zásobu až 264 kg plynu. Na propan lze použít i 10 kg lahev - ale tady bychom museli řešit příliš častou výměnu, nebo naopak je možné si od distributora pronajmout i zásobník LPG - jenže i ten nejmenší na 532 kg bude při využití pouze pro plynovou vložku nejspíš zas příliš velký - i při častém topení by stačil nejmíň na dva roky - tady by se už vyplatilo připojit i třeba vaření či ohřev TUV, nebo rovnou vytápění. Cena propanu je navázaná na cenu ropy a sleduje tak cenové výkyvy benzínu a nafty - je třeba si najít dodavatele s výhodnou cenovou nabídkou, protože cena u jednotlivých prodejců se hodně liší!

Jak dlouho vydrží jedna 33 kg lahev propanu? 1 kg propanu je cca 12,5 kWh energie. Při topení v krbové vložce na menší výkon - tedy na 4 kW - je to na cca 3 hodiny provozu - ať se nám to dobře počítá. Při topení - v dobře zaizolovaném moderním domě, po 3 hodiny večer, nám 33 kg lahev vystačí nejméně na 30 dnů - tedy měsíc provozu, za cca 1.400,- Kč. Při sdružení 4-6 ks lahví, což reálně odpovídá 1,5-2 m3 plnometrů kvalitního suchého palivového dřeva, bychom měli bohatě vystačit na celou topnou sezónu doplňkového topení v plynové krbové vložce, za cenu do cca 8.000,- Kč ročně. Dnešní cena odpovídajícího množství suchého palivového dřeva by byla cca třetinová.